Næste uge kan du udfordre dine kreative evner med broderi på Vrå Højskole, eller udvide din videnskabelige horisont med et foredrag om kvantefysik på Vrå Bryghus & Bryggeri. Her er lidt om, hvad du kan se frem til:
Har du lyst til at kaste dig over et nyt broderiprojekt? Så kom og vær med til hyggelige mandage på Vrå Højskole. Her kan du lære at brodere eller måske reparere tøj sammen med skolens elever. Med Mihaela Breum Vegger som guide er der hjælp at hente, uanset om du er nybegynder eller har erfaring med nål og tråd.
Tidspunkt: Mandag 19. oktober 2026, kl. 19:30
Sted: Vrå Højskole, Højskolevej 1, 9760 Vrå
Entré: Fri entré
Tag dit projekt med, og materialer kan købes på stedet. Vel mødt i spisesalen.
Hvis du er nysgerrig på fysikkens vidundere, kan du deltage i foredraget om kvantefysik på Vrå Bryghus & Bryggeri. Her får du en introduktion til de fascinerende kvantefænomener og indsigt i kvantecomputernes potentiale. Foredraget er en del af "Offentlige foredrag i Naturvidenskab", arrangeret af Aarhus Universitet og streames live.
Tidspunkt: Tirsdag 20. oktober 2026, kl. 19:00
Sted: Vrå Bryghus & Bryggeri, Smutten 9, 9760 Vrå
Entré: Fri entré
Læs mere om arrangementet og pladsreservation online.
Opret din begivenhed her for at få dine arrangementer vist.
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenhederne kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek begivenheden inden du tager afsted.